تعریف و تبیین مردم سالاری دینی
36 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : بازتاب اندیشه ) اذر 1380 - شماره 21 )(3 صفحه - از 40 تا 42)
تعداد شرکت کننده : 0

چکیده: به نظر آقای هاشم‏زاده، دست کم شش مبنا برای مردم‏سالاری دینی وجود دارد: حق حاکمیت انحصاری خدا؛ امر به معروف و نهی از منکر؛ کرامت انسان؛ اختیار انسان؛ قواعد فقهی و سیره عملی امیر مؤمنان علیه‏السلام .

مردم‏سالاری دینی در بعضی از ابعاد شاید محدودتر باشد؛ ولی در بسیاری از ابعاد، از همه مردم‏سالاری‏های دیگر جهان وسیع‏تر، عمیق‏تر و باشکوه‏تر است. مردم‏سالاری دینی در اسلام بر مبانی محکمی استوار است که به برخی از آنها به اجمال اشاره می‏شود:

1. اولین مبنای مردم‏سالاری دینی، همان حاکمیت خدا بر بندگان خود به طور یکسان می‏باشد که تنها او حاکم است و کس دیگری حاکم نیست که از پیش خود محدودیت حاکمیتی برای مردم قرار دهد.

2. دومین مبنای مردم‏سالاری در اسلام، کرامت انسانی است که یکی از اصول قطعی و اولیه اسلام و قرآن و پایه تشریع اسلامی است. این اصل در قرآن مجید چنین آمده است که خداوند می‏فرماید: ما به انسان‏ها کرامت داده‏ایم؛ گرامی و عزیزشان داشته‏ایم و تاج کرامت بر سرشان نهاده‏ایم. بنابراین، هر عمل، برخورد و سیاستی که با کرامت انسانی او منافات داشته باشد، عزت و کرامت او را که نماد شاخص آن، همان اختیار و آزادی انسان است، خدشه‏دار یا ... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی